Alfa Klub Západ

1970 - 1980
Vášeň


Znak od roku 1972 dodnes
V souvislosti se stavbou výrobního závodu ALFASUD v Pomiglianu mizí z loga značky slovo MILANO a zůstávají jen oba milánské symboly korunované nápisem ALFA ROMEO

Pořádkové síly jsou velmi věrnými zákazníky výrobce.
Díky svým skvělým výkonům jsou Alfy Romeo ideálními automobily pro nouzové operace jako je pronásledování, zablokování, dohánění.
Policie v těchto letech používá různé modely: od rychlé a elegantní “1900 TI” vybavené střešním oknem, po model Giulia z šedesátých let přelakovaný vojenskou zelenou barvou. Italskou volbu napodobují i v ostatních zemích. Giulii 1.6 řídí švýcarští i malajští policisté. V Itálii pak Giulii nahrazuje Giulietta a v 80. letech model 75.

Identita Alfy Romeo
Továrna na automobily, legendární značka, virus, který je nakažlivý (jak připomíná velmi zdařilá tisková kampaň z roku 1970). Co je to přesně Alfa Romeo? Vysvětluje to Orazio Satta, šéf projektového oddělení od války do roku 1974 v jednom rozhovoru z roku 1970:
«Alfa Romeo není pouhá továrna na automobily: její auta jsou něčím víc než konvečně vyráběná auta. Je to druh nemoci, nadšení pro dopravní prostředek. Je to způsob života, způsob zcela zvláštní, jak přijmout motorové vozidlo. Něco, co se vzpírá definicím. Jeho prvky jsou jako ty iracionální prvky lidského ducha, které nelze vysvětlit logickou terminologií. Jedná se o pocity, vášeň, vše, co má co dělat více se srdcem než s mozkem. Přirozeně, některé z těchto prvků jsou čistě mechanické a proto je lze celkem snadno identifikovat. Jsou pojmem, který se rodí ze závodní činnosti, ve které je dokonalost nezbytná».

Alfa Romeo jdou do módy.
Miss Auto Sport 1970, Luciana Pegoraro, se nechá fotografovat při pózování na modelu 33, který je protagonistou vytrvalostních závodů.

„Vesmírná“ značka.
Americký astronaut Charles Conrad se nechává v roce 1976 fotografovat - samozřejmě – vedle “Disco Volante”.

Uprostřed scény.
Alfa Romeo - filmová hvězda. Giulietta je hrdinkou filmu „Cesta s Anitou“ s Giancarlem Gianninim a Goldie Hawn z roku 1978. Režie Mario Monicelli.
Alfa se účastní i velkého počtu akčních filmů, kde policejní “Giulie” pronásledují zločince, i množství spotů. Móda spojená především se začátkem šedesátých let.

"Alfy Romeo jsou zábavná auta" říká Giorgio Bocca. "Od roku 1960 jsem měl vždycky červenou Alfu. Nejradši jsem z nich měl Alfettu 2000, měla dokonalé vyvážení kol v zatáčkách".

Montreal

ROK VÝROBY: 1970-1977
MOTOR: 8 válec do V/ 90o
ZDVIHOVÝ OBJEM: cm3 2593
VÝKON: 200 k při 6500 ot./min. +
MAX.RYCHLOST: přes 220 km/h

Skvělé sportovní auto, které hovoří o budoucnosti.
Navrhuje ho Bertone, prototyp vozu je přestaven v roce 1967 na Mezinárodní světové výstavě v Montrealu (odtud pochází název) u příležitosti sto let od založení Kanadské federace jako model, který je předzvěstí technologického pokroku té doby. V roce 1970 Alfa Romeo sériově realizuje myšlenku zrozenou v Montrealu a představuje ji ve stejném roce na Autosalónu v Ženevě. Výsledkem je prestižní vůz vysoké kategorie, schopný podávat soutěžní výkony, jehož osmiválcový motor a mechanická ústrojí jsou určena ke každodennímu použití ve městě. Osmiválcový motor do V je odvozen z modelu 33, má mechanické vstřikování Spica a je schopný dodávat výkon 200 k a dosáhnout rychlosti přes 220 km. Prostor pro cestující modelu Montreal je vytříbený a elegantní, je vybaven racionálními sedadly, ovladače jsou snadno přístupné, přístroje viditelné díky antireflexní vrstvě. Originální karosérie je charakteristická aerodynamickými konvexními liniemi s plochou kapotou a předními světlomety stíněnými mřížkami, záď je seseknutá a nárazníky v jedné linii s karosérií. Výkonnost, bezpečnost a komfort kvality, to jsou vlastnosti, které z Montrealu dělají jeden z nejoceňovanějších luxusních sportovních vozů.

Alfasud

ROK VÝROBY: 1972-1983
MOTOR: 4 válce proti sobě (boxer)
ZDVIHOVÝ OBJEM: 1186 cm3
VÝKON: 63 k při 6000 ot./min.
MAX.RYCHLOST: přes 150 km/h

“Střední kategorie” podle Alfy Romeo.
První vůz Alfa Romeo zkonstruovaný v novém výrobním závodě v Pomiglianu d’Arco (Neapol) - Alfasud – znamená vstup výrobce na trh se středními a malými limuzínami. Je to také první auto značky Alfa Romeo s předním náhonem.
Bylo vyprojektováno Hruskou ve spolupráci s Giugiarovým Italdesignem, je pojato jako užitkový vůz vyšší kategorie pro automobilisty s průměrným výdělkem, kteří si přejí řídit skutečnou Alfu Romeo. Jeho výkony, moderní a sportovní linie, pohodlí rodinného vozu, tichý chod, snadná ovladatelnost a stabilita na silnici dělají z tohoto auta výrobek hodný tradic závodu v Portellu. Nicméně Alfasud má i hodně novinek: přední náhon, motor boxer a dvouprostorová karosérie s velkým pohodlným prostorem pro cestující. Vozidlo se vyrábí až do poloviny 80. let v několika verzích, mezi nimiž Alfasud «TI» (Turismo Internazionale) z roku 1973, dvoudveřová limuzína sportovního charakteru Alfasud Giardinetta (1975) se zadními sklápěcími sedaly a Alfasud Sprint (1976), kupé kompaktní linie, která přejímá tradici modelu Sprint Alfa Romeo.

Alfetta

ROK VÝROBY: 1972-1977
MOTOR: 4 válce v řadě, vpředu, podélně
ZDVIHOVÝ OBJEM: 1779 cm3
VÝKON: 122 k při 5500 ot./min.
MAX.RYCHLOST: přes 180 km/h

Legenda se obnovuje.
Alfetta 1800 cm3, představená v roce 1972 vedle monopostu Tipo 159 mistra světa, podle kterého má slavné jméno, je limuzína s nekonvenčním mechanickým uspořádáním, které obnovuje koncepce 159. Mezi novinkami se objevuje nové zavěšení a rozvody vyvážené závažím, které zaručuje optimální stabilitu na silnici a komfort. Přední zavěšení je nezávislé, příčné, čtyřprvkové, zatímco zadní zavěšení je typu De Dion, stejně jako u 159, tím je zaručena větší adheze hnaných kol. Adheze je zaručena i uspořádáním skeletu (použitým už na 8C 2900 a 159) do jediného zadního bloku se spojkou, převodovkou, diferenciálem a brzdami tak, aby vepředu byl pouze motor. Linie karosérie je nová a moderní, interiér zaručuje pohodlí a příjemné prostředí a je uklidňující a tiché i při dlouhých jízdách. Vyvážení je typické Alfa Romeo, s nataženými rameny, volant je výškově nastavitelný a sedadla jsou elegantní a anatomická. Nejznámější verze jsou Alfetta 1.6 a 1.8 z roku 1975 a Alfetta 2000 z roku 1977, ještě prostornější a pohodlnější, která se pyšní zcela novým prostorem pro cestující a nižší spotřebou paliva.

33 TT 12

ROK VÝROBY: 1975
MOTOR: boxer s 12 horizontálními, proti sobě umístěnými válci
ZDVIHOVÝ OBJEM: 2995 cm3,125
VÝKON: 500 k DIN při 11000 ot./min.
MAX.RYCHLOST: není dispozici

Mimořádné výkony a úplná spolehlivost.
V roce 1975 získá 33 TT 12 pro Alfu Romeo světový šampionát Marche, na kterém dominuje se zjevnou převahou nad protivníky. Její motor «boxer» se zdá nezničitelný a vůz vyhrává 7 závodů z 8. Zásluhu na tom mají i technici z Autodelty, kteří při přípravě motorů a aut umějí přizpůsobit jednotlivá auta charakteristikám daného okruhu, stejně jako tým mechaniků, schopných provést doplnění paliva a opravy během závodů v rekordním čase.
Sedmdesátá léta jsou pro Alfu Romeo obdobím bohatým na kontrasty. Potíže při vedení firmy střídají sportovní úspěchy. Toto období je podmíněno ekonomicko-finanční situací firmy, která nedokáže zcela reagovat na požadavky trhu a kromě toho musí čelit energetické krizi. Sportovní výsledky jsou na druhé straně velmi uspokojivé, např. Mistrovství Marche, kde Alfa zvítězila v roce 1975 s “33 TT 12”, úspěch se opakoval v roce ‘77. V roce 1972 opouští Alfu Romeo Luraghi a teprve v roce 1978 přichází Ettore Masaccesi, který zahájí novou restrukturalizaci, druhou po restrukturalizaci realizované Ugem Gobbatem ve 30. letech, s cílem zapojit firmu lépe do nové hospodářské a tržní konjunktury.