Alfa Klub Západ

1950 - 1960Vášeň


Giulietta.
Jeden ze symbolických výrobků Made in Italy. Jméno je navrženo básníkem, Leonardem Sinisgallim, a díky připomínce Shakespeara brzo zasáhne představivost celého světa.

Závodní Giulietta.
Linie Giulietty SS se rodí ze studií aerodynamiky na dálnici Milán/Turín. Vozidlo je zpolovic zakryto vlněnými provazy, pak ho fotografují a filmují z přidruženého vozidla. Vzduchové víry, které se vytváří v určitých místech karosérie a které jsou viditelné díky rozházení provazů, umožňují provést zásahy a úpravy na linii karosérie.

Alfy Romeo, které se líbí ženám
1955 Automobilová filmová rally. Gina Lollobrigida na 1900 TI.
1955 soutěž lady Abruzzo a Molise. Jedna soutěžící na Alfě Romeo 1900. Je používaná k “mondénním” příležitostem, ale 1900 umí být i “dobrodružná”: dvě ženy dosahují s tímto vozidlem arktického polárního kruhu v roce 1958.

Alfamánie
Tato sportovní auta rozpoutala “Alfamánii”: přání vlastnit Alfu 1900 nakazí i Fausta Coppiho (1952) a holywoodské hvězdy při návštěvě Itálie nezapomenou navštívit Portello: Tyrone Power testuje Disco Volante, Rita Hayworth si v roce 1950 vybírá 2500.

Nové modely jsou pýchou italského průmyslu a jsou představovány v předpremiéře prezidentovi republiky. Argentinský prezident Peron si kupuje v roce 1955 jednu 3500, v roce 1956 král Baldovino se zájmem navštěvuje stánek Alfy Romeo a jordánský král Hussein odměňuje piloty na závodě vyhrazeném pro “Giulietta Sprint” organizovaném v Africe.

Vášeň pro Alfu Romeo vyústí ve vznik anglického a amerického Owners Club, do něhož se zapisují milovníci značky, kteří vlastní vůz Alfa Romeo, moderní nebo historický.

1900

ROK VÝROBY: 1950-1958
MOTOR: 4 válce v řadě, monoblok
ZDVIHOVÝ OBJEM: 1884 cm3
VÝKON: 90 k při 5200 ot./min
MAX.RYCHLOST: 150/180 km/h

“Rodinný vůz, který vyhrává závody”.
1900, navržená Oraziem Sattou a vymyšlená tak, aby vyšla vstříc nárokům trhu, který představuje střední třída, je prvním sériově vyráběným vozem Alfa Romeo zkonstruovaným zcela na montážní lince. Moderní a funkční vozidlo s brilantními charakteristikami je pojato i ekonomicky. Jeho hmotnost je značně snížená díky konstrukci použité vůbec poprvé – karosérie se skeletem integrovaným s podvozkem. Čtyřválcový motor s objemem 1884 cm3, dobře přijímaný i nejnáročnějšími zákazníky, zachovává klasickou konstrukci motorů Alfa Romeo a jeho značné výkony. Jednoduchá a funkční linie karosérie charakterizuje italskou tendenci typickou pro toto období. Model se objevuje v několik verzích: normální limuzína, limuzína TI, sprint (s krátkým rozvorem a dlouhým rozvorem), vojenský off-road (“Matta”).

Matta

ROK VÝROBY: 1951-1953
MOTOR: 4 válce v řadě, monoblok
ZDVIHOVÝ OBJEM: 1884 cm3
VÝKON: 65 k při 4400 ot./min
MAX.RYCHLOST: 105 km/h

Off-road s podpisem Alfa Romeo.
Čtyři poháněná kola, schopný vyjíždět a sjíždět svahy, sjíždět po schodech a “dělat bláznivé kousky”. Odtud pochází i jméno – matta=bláznivá. Model využívá motoristické výbavy 1900. Vojenským úřadům je dodáno 2000 vozidel.

Disco Volante (létající talíř)


ROK VÝROBY: 1952
MOTOR: 4 válce v řadě, monoblok z lehké slitiny – litinové vložky válců, demontovatelné
ZDVIHOVÝ OBJEM: 1997,4 cm3
VÝKON: 158 k při 6500 ot./min
MAX.RYCHLOST: 220-225 km/h

“Vesmírné” auto.
K nejoriginálnějším stylistickým návrhům patří 1900 «Disco Volante», velmi vyprofilovaný spider vytvořený Touringem k účasti na závodech v kategorii Sport. Toto jméno se odvozuje tak trochu z utopie, tak trochu z popisů prvních UFO, která v těchto letech zalidňují představivost všech. Ale je to i způsob, jak označit toto neobvyklé auto, nízký spider s oblými tvary, který má vskutku něco společného s aeronautickým projektem podstatným pro Alfu Romeo. Karosérie ve formě konvexní čočky je uchována jako “dekorativní model” pro svoje aerodynamické charakteristiky, které slouží k vytvoření té nejlepší výbavy pro pronikání vzduchem i při bočním větru. Vůz byl vytvořen ve dvou dalších typech karosérie, zůstal v experimentálním stádiu. Vyrobeny byly tři exempláře.

Giulietta

ROK VÝROBY: 1954-1962
MOTOR: 4 válce v řadě
ZDVIHOVÝ OBJEM: 1290 cm3
VÝKON: 80 k při 6300 ot./min., 90 k při 6500 ot./min.
MAX.RYCHLOST: 165 (180) km/h

První auto s vlastním jménem namísto čísla nebo zkratky.
Pod vedením Orazia Satty vzniká Giulietta, syntéza těch nejpokrokovějších technologií Alfa Romeo soustředěná v pouhých 1300 cm3. Veřejnosti byla představena v roce 1954 ve verzi kupé Sprint, má mladou a dynamickou linii navrženou Bertonem, je to vůz, jehož úspěch je jistý. Její výbava: málo objemná, praktická a hbitá, s vysokými výkony. Vozidlo určené pro hojné použití díky dobrému poměru kvalita/cena. Schopné zachovat si, i po 10 letech výroby, svůj moderní styl a svoji aerodynamickou a elegantní linii. Giulietta Berlina, představená roce 1955 na Autosalónu v Turíně, pak Giulietta Spider, jedno z mistrovských děl Pininfariny, oba modely mají příznivý ohlas ze strany veřejnosti pro svou mechanickou výbavu a střízlivou eleganci linií. V roce 1959 je na trh uveden Bertoneho Spint Speciale a Zagatiho SZ, vozidla s rozhodně závodním posláním.

V padesátých letech se vrhne Alfa do navrhování sériových vozů. Chce tím dosáhnout dvojího cíle: zavést výrobu se systémy montážních linek a kapitalizovat sportovní výsledky výrobkem s vysokými jízdními výkony. Je to období intenzivního a šťastného tvůrčího rozvoje. 1900 nachází řešení, která vyhovují stále náročnějšímu trhu, “eskadra” 159 je neporazitelná a vyhrává v roce ‘50 a ‘51 mistrovství světa. Jedna verze 1900, kterou si ještě mnozí v Itálii pamatují, je policejní "panter", který Alfa dodává od roku 1953 "mobilnímu týmu" hlavních italských policejních ředitelství v charakteristické černé livreji. Ale skutečným výkvětem výrobce je Giulietta Sprint. V těchto letech vzniká tendence, která se bude rozvíjet v budoucnu: spolupráce mezi vnitřními studijními centry výrobců a vnějšími návrháři karosérií. I nadále jsou představovány vozy, které uvádí na trh “made in Italy”. Styl Alfy diktuje zákon: vedle sériově vyráběných vozů se vytvářejí mi mimosériové vozy, unikátní kousky nebo kusy s omezeným počtem, vytvořené slavnými karosáři. V roce 1958 se Alfa Romeo dohodne s Renaultem na sestavování limuzíny “Dauphine”.